برگرداندن رابطه از دست رفته (چطور عشقمو دوباره برگردونم؟)

برگرداندن رابطه از دست رفته (چطور عشقمو دوباره برگردونم؟)

برگرداندن رابطه از دست رفته (چطور عشقمو دوباره برگردونم؟)

پسرها و دخترهای بی‌شماری هستند که ناامیدانه می‌خواهد عشق از دست رفته‌شان را برگردانند. بازگرداندن عشق قدیمی چندان هم سخت نیست؛ البته نمی‌توانید رابطه‌تان را بلافاصله دوباره از سربگیرید و انتظار داشته باشید که این بار همه چیز بر وفق مرادتان پیش برود. نباید نسنجیده و بدون فکر از قلب و احساس‌تان پیروی کنید، این بار باید با برنامه‌ریزی پیش بروید. اگر برنامه‌ریزی داشته باشید، نه تنها می‌توانید مسیر برگشت به رابطه را به آرامی و بدون تقلای بیهوده طی کنید، بلکه می‌توانید خودتان را از تحمل هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پریشانی و ناراحتی نجات بدهید. اگر می‌خواهید بدانید که بعد از شکست عشقی چگونه می‌توانید احساسات و حالت هیجانی خود را کنترل کنید، این مقاله را مطالعه کنید، ما چگونگی برگرداندن عشق قدیمی‌تان را در پنج مرحله برایتان توضیح داده‌ایم. اگر این مراحل را به درستی انجام دهید، می‌توانید عشق رفته‌تان را به رابطه برگردانید و او را برای همیشه کنار خود نگه دارید. با ما همراه باشید.

چگونگی برگرداندن عشق از دست رفته در ۵ مرحله

مرحله اول: قانون ممنوعیت تماس را رعایت کنید

نخستین گام برای بازگرداندن عشق قدیمی‌تان این است که هر گونه تماسی را با او قطع کنید، یعنی این که:

 • تماس تلفنی ممنوع
 • پیامک‌ ممنوع
 • چت ممنوع
 • پیام فرستادن در شبکه‌های اجتماعی ممنوع
 • جواب دادن به پیام‌های او ممنوع

رمز موفقیت در مرحله‌ی اول این است که احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید. البته کنترل احساسات به حرف آسان‌تر از عمل است، به خصوص وقتی شکست عشقی خورده‌اید و وجودتان مملو از احساسات سرکش و ناخوشایند است. وقتی دلتنگ عشق قدیمی‌تان می‌شوید، وسوسه می‌شوید که مهار احساسات‌تان را رها کنید، به حرف دلتان گوش کنید و با او تماس بگیرید، به این امید که از یادش نروید یا جرقه‌ی عشق را دوباره در قلبش روشن کنید.

حتی اگر عشق سابق‌تان با شما تماس بگیرد، باید مودبانه به او بگویید که نیاز دارید مدتی تنها باشید و گفتگو را پایان دهید. اگر گفتگویتان بیشتر از این ادامه پیدا کند، گرداب گذشته‌ها شما را درون خودش می‌کشد یا دائماً به او فکر می‌کنید. مسلماً نمی‌خواهید که این‌طور بشود، چون در این مرحله باید روی خودتان، آرامش ذهنی‌تان و رسیدن به رابطه‌ی دلخواه متمرکز شوید.

ترس‌ها، نگرانی‌ها، احساسات منفی و تفکر آرزومندانه بزرگترین مانع برای رسیدن به هدف‌تان است. کنترل کردن احساسات و هیجانات در این مرحله بنیان برنامه‌ی “برگرداندن عشق سابق” را تشکیل می‌دهد.

دلایل مهم بودن قانون ممنوعیت تماس

 • در این مدت فرصتی برای زدودن سم رابطه‌ی شکست خورده از روح و روان‌تان پیدا می‌کنید.
 • در این دوران متوجه می‌شوید که بدون او هم می‌توانید زندگی کنید.
 • به او زمان می‌دهید که دلش برایتان تنگ شود و تصویر جدیدی از شما در ذهن خودش بسازد.
 • چون تماس برایتان ممنوع است، مرتکب اشتباه‌هایی نمی‌شوید که ممکن است شانس برگرداندن عشق‌تان را برای همیشه از بین ببرد.

مرحله دوم: از انجام دادن اشتباه‌های مرگبار بعد از جدایی خودداری کنید

در دوران ممنوعیت تماس و حتی بعد از به پایان رسیدن این دوران باید مغزتان را به کار بیاندازید و عنان اختیار خود را کورکورانه به دست قلب و احساسات‌تان ندهید. در غیر این صورت ممکن است مرتکب یکی از اشتباه‌های مرگبار بعد از جدایی بشوید.

این اشتباه‌های مرگبار کارهای اشتباهی هستند که اکثر افراد بعد از جدایی انجام می‌دهند. آنها می‌خواهند به هر قیمتی که شده عشق سابق‌شان را برگردانند و تحت این حجم از احساس و هیجان نمی‌توانند عاقلانه رفتار کنند. آنها نمی‌توانند در برابر وسوسه‌ی قوی و میل سوزان تماس گرفتن با عشق قدیمی‌شان، دیدن او، حرف زدن با او یا نشستن در کنارش و خلاصه دوباره رابطه داشتن با او مقاومت کنند و در نهایت تسلیم این وسوسه می‌شوند. این اشتباه‌های مرگبار عبارت است از:

 • تماس گرفتن مداوم با او
 • التماس کردن به او برای برگشتن
 • تحمل کردن رفتار بد او و اجازه دادن به او که هر کاری دوست دارد، انجام بدهد.
 • غرق کردن او زیر باران مهر و محبت
 • تلاش برای برانگیختن حسادت او از طریق صحبت کردن با مردان دیگر
 • جلب ترحم او برای بازگرداندنش
 • تلاش برای صحبت کردن با او درباره‌ی احساساتش نسبت به رابطه‌ی تمام شده

مرحله  سوم: برای بهبود و رشد خود تلاش کنید

در دوران ممنوعیت تماس و پس از آن بسیار مهم است که بر روی ذهن، بدن و روح خود کار کنید. در این بخش متوجه می‌شوید که چگونه می‌توانید زمینه را برای رشد و بهبود خود فراهم کنید.

ذهن

یکی از بزرگترین موانع برای برگرداندن عشق سابق‌تان این است که دائماً به رابطه‌ی قبلی فکر کنید، بر روی آنچه از دست رفته است، تمرکز کنید و بی‌تابانه آرزو کنید که ای کاش همه چیز فرق می‌کرد. چنین ذهنیتی نه تنها مانعی بر سر راه برگرداندن عشق رفته‌تان است، مانع از آن می‌شود تا به احساس آرامش درونی نیز برسید. بخش اعظم درد و ناراحتی‌تان بعد از جدایی از این موضوع نشأت می‌گیرد که می‌خواهید زمان حال یا موقعیت فعلی متفاوت از آنچه که هست، بشود.

یادگیری پذیرش واقعیت همان‌گونه که هست، پادزهر این افکار، احساسات و هیجانات منفی است که وجودتان را بعد از جدایی فرا گرفته است.

خوشبختانه در دوران ممنوعیت تماس این فرصت را پیدا می‌کنید تا رویه‌ها و ساختارهایی را که به شما کمک می‌کند تا از افکار بی‌حاصل دست بکشید، به مرحله‌ی اجرا دربیاورید و دید مثبت‌تر و روشن‌تری نسبت به شرایط  پیدا کنید. نوشتن خاطرات، مدیتیشن و یوگا نیز به آرامش ذهن‌تان کمک می‌کند. تحمل کردن چنین تجربه‌ی عاطفی سنگینی ممکن است باعث شود که افکارتان از حالت تعادل خارج شود، بنابراین بسیار مهم است که سعی کنید به آرامش درونی برسید و روش آرام کردن ذهن‌تان، یا حداقل اندکی آرام‌تر کردنش را یاد بگیرید.

بعد از آن که توانستید احساسات منفی‌تان را کنترل کنید، از درون احساس بهتری پیدا می‌کنید و این آرامش درونی در ظاهرتان نیز نمود می‌یابد. در نتیجه حس و حال‌تان بهتر می‌شود و انرژی مثبت و آرامش‌بخش از شما ساطع می‌شود. انرژی مثبت و آرامش‌بخش در راه رسیدن به عشق‌تان یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌هایی است که باید آن را در خودتان ایجاد کنید.

بدن

برای این که هم احساس خوبی پیدا کنید و هم در بهترین حالت به نظر برسید، دو راه اصلی وجود دارد:

۱-ورزش کنید: ایده‌ی بسیار خوبی است که در این مدت دوری و تنهایی ورزش کنید. همه می‌دانند که ورزش مزایای بسیاری در سطوح مختلف دارد، و به قول معروف روح سالم در بدن سالم است. ورزش کردن کمک می‌کند تا استرس‌تان کمتر شود، روحیه‌تان بهتر شود، اضطراب‌تان از بین برود، تمرکز و آرامش‌تان بیشتر شود و … . البته ورزش علاوه بر این که باعث می‌شود احساس بهتری پیدا کنید، به خوش‌اندام‌تر و جذاب‌تر شدن‌تان هم کمک می‌کند. خوشبختانه با توجه به تنوع بالایی که این روزها وجود دارد، ورزش کردن از هر زمان دیگری لذتبخش‌تر و مفرح‌تر شده است؛ مثلاً می‌توانید زومبا، کراس فیت، سالسا، یوگا، پیلاتس و … یا هر ورزشی را که دوست دارید، امتحان کنید. یا این که می‌توانید به روش‌های قدیمی‌تر روی بیاورید و روی تردمیل یا وقتی هوا خوب است، در فضای باز بدوید. جان کلام آن که کاری بکنید تا اندورفین در بدن‌تان جریان پیدا کند.

۲_ظاهرتان را تغییر بدهید: ایجاد کردن تغییرات کوچک در موها یا کمد لباس‌تان تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روی اعتماد به نفس‌تان می‌گذارد و باعث می‌شود که احساس بهتری درباره خودتان پیدا کنید. در واقع متحول کردن ظاهرتان جسارت ایجاد تغییرات بنیادی‌تر و مهم‌تر را در شما به وجود می‌آورد. گاهی اوقات کاری به سادگی تغییر دادن سبک شخصی در نهایت منجر به انتخاب‌ها و اعمالی می‌شود که موجب افزایش انرژی‌، رضایت و لذت‌تان از زندگی می‌شود. سرمایه‌گذاری کردن زمان و انرژی بر روی ایجاد تغییرات مثبت کوچک ظاهری اعتماد به نفس و لذت بیشتری را برایتان به ارمغان می‌آورد و باعث می‌شود که خود واقعی‌تان را احساس کنید. بهبود ظاهر فقط منجر به اتفاقات خوب می‌شود.

روح

برای پرورش دادن روح خود بعد از جدایی و کامل کردن تحول درونی خود می‌توانید از روش‌های فوق‌العاده‌ی زیر کمک بگیرید:

 • معاشرت با دوستان خوب و صمیمی
 • آشنا شدن با افراد جدید و یافتن دوستان جدید
 • دنبال کردن علائق خود

 مرحله چهارم: ارتباط دوباره

تا این مرحله باید بخش اعظم احساسات یا نظرات منفی عشق سابق‌تان نسبت به شما از بین رفته باشد. او خاطرات بد، دعواهای ناراحت کننده و مشکلات رابطه‌تان را فراموش کرده است. ما انسان‌ها عادت داریم که همواره حسرت گذشته‌ها را بخوریم و گذشته را به صورتی ایده‌آل به خاطر بیاوریم. بنابراین وقتی شما به “گذشته” می‌پیوندید، او فقط خوبی‌ها و خوشی‌ها یادش می‌ماند و بدی‌ها و ناراحتی‌ها در اعماق ذهن‌شان پنهان می‌شود. به این ترتیب طولی نمی‌کشد که او کنجکاو می‌شود، شما حالتان چطور است و بعد از جدایی چطور روزگار می‌گذرانید …

چندان مهم نیست که این ارتباط دوباره چطور شروع می‌شود؛ شاید او خودش با شما تماس بگیرد یا شاید شما اول با او تماس بگیرید. در هر حال نکته‌ی کلیدی در این مرحله این است که ارتباط دوباره‌تان راحت و خودمانی باشد. اگر مراحل قبل را به درستی رعایت کرده باشید، این کار برایتان آسان خواهد بود. سم‌زدایی رابطه انجام شده است، روح و بدن‌تان را در این مدت پرورش داده‌اید، با دوستان‌تان معاشرت کرده‌اید، احتمالاً با افراد جدیدی آشنا شده‌اید و سرتان را با فعالیت‌های جدیدی سرگرم کرده‌اید. به عبارت دیگر زندگی‌تان دیگر وابسته به او یا رابطه‌ی قبلی‌تان نیست. شما از نظر ذهنی و عاطفی بر روی خودتان کار کرده‌اید و اکنون می‌دانید که چه او به رابطه برگردد، چه برنگردد، می‌توانید به خوبی به زندگی‌تان ادامه دهید. بااین توصیف هیچ فشاری را در این ارتباط مجدد دوباره حس نمی‌کنید و می‌توانید آن را به راحتی برگزار کنید.

شما به مرحله‌ای رسیده‌اید که امیدوارید با او به نتیجه برسید، اما می‌دانید که اگر هم موفق به برگرداندن او نشوید، می‌توانید قوی و محکم به زندگی‌تان ادامه بدهید.

شرایط لازم برای برقراری ارتباط دوباره با عشق سابق

 • کاملاً از درد و رنج جدایی التیام یافته‌اید و کمترین خشم، نفرت، ناراحتی، بدبینی یا احساس ناخوشایند دیگری را حس نمی‌کنید.
 • به مدت حداقل چهار هفته هیچ تماسی با او نداشته‌اید.
 • تمرکزتان در این مدت بر روی این بوده که بهترین احساس و ظاهر را در خودتان ایجاد کنید و به این ترتیب اعتماد به نفس بالایی را در خودتان ایجاد کنید.
 • این واقعیت را پذیرفته‌اید که ممکن است او هرگز نخواهد نزدتان برگردد و این موضوع به هیج وجه باعث ترس و وحشت‌تان نمی‌شود. می‌دانید که بدون او هم می‌توانید زندگی کنید.
 • دلایل درست و منطقی برای برگرداندن او دارید، از سر تنهایی یا خودخواهی نیست که می‌خواهید او را برگردانید، از صمیم قلب باور دارید که او همان نیمه‌ی گمشده‌تان است.

روش ارتباط دوباره

شاید او پیامی معمولی برایتان بفرستد، مثلاً “سلام، حالت چطوره؟”. اگر واقعاً دلش برایتان تنگ شده باشد، حتی شاید با شما تماس بگیرد. شاید هم شما پیام بفرستید یا تماس بگیرید، البته یادتان نرود که فقط وقتی مجاز به ارتباط برقرار کردن با او هستید که ممنوعیت تماس را حداقل به مدت چهار هفته رعایت کرده باشید. در این مرحله هیچ قانون سفت و سختی وجود ندارد. در واقع وقتی صحبت از قرار عاشقانه به میان می‌آید، هیچ قانونی وجود ندارد. حتماً افرادی را دیده‌اید که به جای حمام رفتن سعی می‌کنند تا بوی بد بدن‌شان را با غرق کردن خودشان در عطر و ضدعرق بپوشانند. اگر بخواهید قوانینی را که با موقعیت ذهنی‌تان همسو نیستند، به زور به کار ببرید، شما هم دقیقاً همین کار بی‌حاصل را کرده‌اید.

وقتی از نظر ذهنی در موقعیت خوبی باشید، به راحتی می‌توانید گفتگوی گرم و دوستانه‌ای با عشق سابق‌تان داشته باشید. با این فکر که حتماً باید از این گفتگو به نتیجه برسید یا درباره‌ی موضوع خاصی صحبت کنید، خود و عشق سابق‌تان را تحت فشار قرار نمی‌دهید؛ در عوض سعی می‌کنید که گفتگوی راحت، لذتبخش و آرامی داشته باشید.

اگر او برای ارتباط مجدد پیشقدم شد، به هیچ وجه سعی نکنید که از دستش فرار کنید تا دنبالتان بیاید یا شما را به عنوان یک چالش ببیند. این سیاست در بدترین حالت فریبکارانه و در بهترین حالت بی‌فایده است. برای این که او شما را مانند یک جایزه و به عنوان کسی ببیند که خواستار حضور او در تمام لحظات زندگی‌اش است، کافی است انسانی باشید که ارزش خودش را می‌داند. اگر مراحل قبلی را به درستی رعایت کرده باشید، به ارزش خودتان واقف شده‌اید و فردی هستید که می‌داند از رابطه‌ی عاشقانه‌اش چه می‌خواهد و به کمتر از آن رضایت نمی‌دهد.

برای داشتن گفتگویی دوستانه با عشق سابق‌تان به نکات کاربردی زیر توجه کنید:

 • گفتگو را شاد و مفرح و به دور از هر گونه تنش نگه دارید.
 • به رابطه‌ی قبلی یا جدایی اشاره نکنید. درباره این که چقدر دلتان برای او تنگ شده، چقدر دوست دارید رابطه‌تان را دوباره شروع کنید یا این که بدون او چقدر احساس بدبختی می‌کنید، حرف نزنید.
 • پیام‌های ناخوشایند و با انرژی منفی برای او نفرستید؛ در پیام‌هایتان نباید اثری از خشم، نفرت یا تلخی وجود داشته باشد.
 • پیام‌های معنادار ارسال کنید. فرستادن پیامی مانند “سلام” یا یک شکلک خندان باعث می‌شود که کسل کننده یا تنبل به نظر برسید.
 • او را با پیام‌های بی‌وقفه بمباران نکنید. به او زمان بدهید تا جواب مناسبی به پیام اول‌تان بدهد.
 • به عشق سابق‌تان نگویید که می‌خواهید او را برگردانید، به او بفهمانید که او برایتان فرد مهمی هست یا بوده و هنوز هم می‌خواهید که تا حدی در زندگی‌تان حضور داشته باشد.

ملاقات مجدد

بعد از آن که از طریق پیام یا تماس تلفنی این ایده را به عشق قدیمی‌تان منتقل کردید که دیدار دوباره بعد از مدت‌ها فکر خوبی است، باید برای این دیدار مجدد برنامه‌ریزی کنید؛ مثلاً برای صرف قهوه در کافی‌شاپ یا پیاده‌روی در پارک با هم قرار بگذارید.

او در این دیدار مجدد یار قدیمی‌اش را می‌بیند که زیباتر و جذاب‌تر از هر زمان دیگری مقابلش ایستاده است. او متوجه انرژی مثبت‌تان و ظاهر بهتر و جدیدتان می‌شود. دیدار مجدد هم مانند ارتباط مجدد قاعده و قانونی ندارد. همان روحیه و انرژی مثبتی را که در ارتباط مجدد داشته‌اید، باید بر این دیدار مجدد هم حکم‌فرما کنید. اگر انرژی مثبت‌تان از احساسات و افکار مثبت واقعی نشأت گرفته باشد، تعامل و گفتگو با او باید برایتان آسان و بدون زحمت باشد.

این دیدار مجدد جنگ یا چالشی نیست که بخواهید در آن پیروز شوید و بر آن غلبه کنید. تمرکزتان فقط باید بر روی این باشد که چطور می‌توانید گفتگویی لذت‌بخش با هم داشته باشید و از زمان حال لذت ببرید. نیازی نیست که سعی کنید واقعیت موقعیت‌تان را تغییر بدهید، حتی اگر بخواهید هم نمی‌توانید این کار را بکنید؛ هر اتفاقی که قرار باشد، بیافتد، می‌افتد. پس باور کنید که هر چه پیش آید، خوش آید.

در یک کلام...
بازگرداندن عشق قبلی یک موضوع دو پهلوست که می‌تواند هم آسان و هم دشوار باشد. اگر بدون آگاهی و به شیوه ای غلط انجام شود دشواری زیادی خواهد داشت و در نهایت بدون نتیجه می‌ماند. اما اگر با علم به این موضوع و از راه تخصصی و تضمین شده اتفاق بیفتد می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک کند. برای برگرداندن عشق سابق در یک رابطه از دست رفته باید یک دوره بدون ارتباط با یکدیگر را بگذرانید. از انجام کارهای غلط از جمله التماس کردن و زنگ زدن در این دوره اجتناب کنید. روی ذهن، بدن و روح خود کار کنید. سپس شروع به برقراری ارتباط نمایید و در این راستا با شرکت در کارگاه های تخصصی برگرداندن عشق با یک مشاور خوب در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *